A gyerekek és tinédzserek mai generációja igen sok időt tölt a számítógép, laptop és telefon előtt egy szobában ülve. Sokszor észre sem veszik az őket körülvevő világot, természetet és a színes ökoszisztémát.
Számos lehetőség adott, hogy kimozduljunk otthonról. Mehetünk állatkertbe vagy vadasparkba. De egy kiadós túra, esetleg egy hosszabb családi kirándulás is szóba jöhet. Érdemes olyan helyet keresni, aminek látványvilága és terepe megegyezik ízlésünkkel és képességeinkkel. Fontos, hogy mindenki számára teljesíthető legyen a túra táv, és az, hogy élvezzük a kirándulást. Egy kiadósabb túra vagy egy szabadban töltött óra alatt sok állatot és növényt láthatunk. Ezeket érdemes meghatározni később otthon, vagy esetleg már helyben, egy magunkkal vitt könyv segítségével. Emellett nem szabad fiatal vagy kölyök állatokhoz hozzányúlni, és a növényeket, gombákat vagy kisebb rágcsálókat hazavinni. Nagyobb állatok esetében ez igen veszélyes, kisebb állatoknál vagy növényeknél pedig nagy esztelenség. A növény otthon egy vázában hamar elpusztul, a kis rágcsálót életben tartani, vigyázni rá és jó életet biztosítani neki pedig hatalmas feladat és szinte lehetetlen. Egy nagy testű, agresszív állat pl.: szarvas, vaddisznó, némely területen medve maradandó sérüléseket tud okozni; akár az életünkbe is kerülhet egy ilyen találkozás, ezért érdemes távolságot tartani ezektől az állatoktól.
A vadonba vagy erdőbe mindig előre megtervezett túraútvonal és elsősegély készlet szükséges, valamint némi élelem és egy bicska az, amit érdemes magunkkal vinni. Persze nem árthat egy adóvevő a kommunikációhoz és egy távcső az állatok vagy éppen a táj megfigyeléséhez. Aki szeretne, még egy kamerát vagy fényképezőgépet is vihet magával, amellyel emlékeket készíthet a természetben. Fontos, hogy ezeket a képeket vaku nélkül készítsük el, mert így biztosan nem zavarjuk az állatokat.
Túraútvonal esetében érdemes nem kétes eredetű, hanem hivatalos internetes fórumon vagy túrakönyvben, prospektusban található túraútvonalat követni. Ezek hiányában helytelen, már nem létező, vagy még nem létező túra útvonalakra juthatunk el, ami könnyen eltévedéshez vezethet. Ha mégis eltévednénk, nem érdemes pánikba esni, kapkodni, üvöltözni. Meg kell próbálni térerőt keresni, vagy ha nem megy, akkor a nálunk lévő térképpel vagy iránytű segítségével kitalálni az erdőből. Ha nincs nálunk semmilyen eszköz, keresni kell egy kitaposott ösvényt, amelyet valamelyik irányba követni kezdünk. Ezáltal könnyen lehet, hogy emberekkel találkozunk, akik meg tudják mondani, merre kell mennünk, hogy kitaláljunk az erdőből.
Ezek mellett fontos a táplálék- és a folyadékbevitel, amelyre egy hosszabb, akár egész vagy több napos túra során érdemes odafigyelni. Ha ezekre nem figyelünk, könnyen rosszul lehetünk, akár el is ájulhatunk. Ha egyedül túrázik valaki, ez hatalmas probléma, ha más emberekkel együtt indult útnak, akkor pedig a többiek számára jelent nagy terhet a rosszullét.
Végül de nem utolsósorban: egyedül nem érdemes az erdőbe merészkedni. Ha lehet, családdal vagy barátokkal, nagyszülőkkel menjünk kirándulni. De a legjobb, ha tapasztalt és a környéket ismerő túravezetővel megyünk. Így biztosan nem fog probléma adódni, és ő elmondja a fontosabb tudnivalókat is. Természetesen mindig fontos, hogy legyen „B” tervünk is arra az esetre, ha valami nem várt probléma közbejönne. Veszélyesebb vagy extrémebb túrák esetén, mint például sziklamászás, barlangászat vagy veszélyes állatok, illetve veszélyes környezeti elemek megfigyelését magában foglaló helyeken minden esetben kérjük tapasztalt túravezető, vagy ehhez értő ember segítségét. Enélkül kerüljük el ezeket a helyeket, mivel ezek fokozottan veszélyesek.
Az említett szabályok betartásával viszont mindenképpen érdemes kimozdulni otthonról és meglátogatni a saját környezetünket vagy a közelben lévő erdőt, tájat, mert nagyon sok információval gazdagodhatunk és remek élményben lehet részünk, amit nem fogunk egykönnyen elfelejteni. Ezért gondolom azt, hogy mindenki számára érdemes tevékenység a természetjárás. Jó időtöltés és még hasznos is.
Bujdos Péter 7.a
Comentários