top of page

Online vagy "face to face"?

A mobiltelefon és az internet tönkreteszi az emberek társas kapcsolatait - érvelő esszé




“Azért az emberi kapcsolatok megmaradtak a kütyüforradalom ellenére is, nem?

Haha, nem - válaszolt Jones, majd nyomott egy szelfit.”

/Kristian Jones grafikus/




Miért? - tehetjük fel a kérdést a fent idézett mondat után. Miért akadályoznák, sőt rombolnák a modern kommunikációs eszközök a társas kapcsolatainkat? Hiszen erre lettek kitalálva! Arra, hogy könnyebben kapcsolatban legyünk másokkal tértől és időtől függetlenül.


Az ember tagadhatatlanul társas lény. Életfeltétele a kapcsolat. Éppen ezért minden alkalmat igyekszik megragadni, hogy kapcsolatot létesítsen, tartson. Gondoljunk csak bele: a telefonhasználatunk hány százalékát tölti ki a közösségi felületek, chat oldalak használata? Személy szerint nekem meghaladja az 50%-ot.

És ezzel mi a baj? Önmagában semmi. Valóban jó, amikor távol élő rokonokkal, ismerősökkel így beszélgethetünk. Vagy a jelenlegi nehéz helyzetben nem szakad meg a kapcsolat barátokkal, osztálytársakkal. De kérdem én: most, amikor tényleg pár gombnyomásnyira vagyunk barátainktól, mennyit beszélgetünk a mellettünk lévő családtagjainkkal? Vagy egy átlagos iskolai szünetben, miután kicsöngetnek, hányan veszik elő telefonjaikat, és pörgetik a “világban zajló eseményeket”, miközben nem veszik észre, hogy az élet közvetlenül körülöttük is zajlik?!


Jó dolog a modern technológia, de még jobb a személyes kapcsolat.
  • Jó dolog, hogy tudjuk, mi zajlik Kínában, de észrevettük-e, hogy jön a tavasz?

  • Jó dolog, hogy online részt veszünk egy koncerten, és nyomon követjük kedvenc énekesünk minden lépését, de mikor szerveztetünk közös programot a barátainkkal?

  • Jó dolog, hogy kommunikálunk a 20 km-rel messzebb lévő osztálytársunkkal, munkatársunkkal, de beszélgettünk-e ma a testvérünkkel?

  • Jó dolog, hogy like-oljuk különféle segélyszervezetek munkáját, de észrevesszük-e, ha a szomszéd néninek segítségre van szüksége?

Nagyon sok terület van, ahol a modern technológia nagy segítséget nyújt, megkönnyítve az emberek életét. De a társas kapcsolataink nem ez a terület. Ha valaki számunkra igazán fontos, akkor nem sajnálhatjuk tőle az időnket, energiánkat. Egy személyes kapcsolatba igenis sok energiát kell bele fektetni.

Fontos, hogy lássuk barátunk arcát, reakcióit, így nem kell egy kétértelmű üzeneten órákat gondolkozni: vajon mit értett ezalatt a másik?

Fontos az is, hogy egy beszélgetésben a felek teljes odafigyeléssel vegyenek részt. Ez online felületen elhanyagolható. Akkor válaszolunk és arra, amihez éppen kedvünk van. Ez nem feltétlenül erősíti a kapcsolatokat, sőt.


Igaz, hogy pillanatok alatt bárhol, bármikor elérhetjük ismerőseinket, de ez nem jelenti azt, hogy a kapcsolatok mélysége is ugyanolyan, mintha személyesen beszélgetnénk.


Könnyebb egy “mizu” üzenetet gyorsan elküldeni, de összehasonlíthatatlanul őszintébb választ kapunk, ha személyesen kérdezzük meg ugyanezt. Vagy mennyivel nagyobb élmény egy közös kirándulás, mint a “Túrázás pozitív hatásai” link megosztása!


Mindent összevetve úgy gondolom, hogy a kapcsolataink a legfontosabb értékek az életünkben. Akik kapcsolatban vannak, azok élete, lelke összefonódik. Értik egymás apró gesztusait, őszinték egymáshoz, támaszt nyújtanak egymásnak a bajban. A kapcsolataink a boldogságunk forrása. És ahhoz, hogy egy ilyen közeli ismeretség kialakuljon, nem elég csupán a virtuális világban ismerősnek jelölni valakit, hanem fontos, hogy „face to face” is megtaláljuk a közös hangot és figyeljünk egymásra.


Kovács Rebeka

10. B

186 megtekintés

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page