Ebben a bejegyzésben szeretnék minden olvasót a nyelvtanulásra ösztönözni és motiválni, valamint a személyes tapasztalataimat megosztani. Jelenleg három nyelvet tanulok, iskolai keretek között kettőt és hobbi szinten még egyet. Ezek a francia, a német és az angol.
Amikor nekiállsz egy új nyelvet tanulni, lehet, hogy egy végtelenségig tartó folyamatnak tűnik majd, és ez igaz is, hiszen még az anyanyelvedről is mindig tanulsz újat, hiába beszéled azt már születésed óta.
Itt van néhány tipp olyan esetekre, amikor a tanulás egy hosszú, unalmas, nehéz, végeláthatatlan és bonyolult folyamatnak tűnik:
Amikor kitűzöl magad elé egy megvalósítandó feladatot, először fogalmazd meg magadnak, hogy mi a célod hosszú távon a dologgal. Ezt akár le is írhatod. Ez azért fontos, hogy amikor úgy érzed, feladnád, vagy nincs motivációd a folytatásra, akkor eszedbe jusson, hogy miért is kezdted az egészet. Ez a technika bármikor jól jöhet, amikor szükséged van egy nagy adag kitartásra.
Egy másik ötlet az, hogy értékeld a kicsi sikereidet is, ne csak a nagy eredményeket. Minden új megtanult szó vagy nyelvtani szerkezet, minden egyes megírt dolgozat és sikeres felelés számít, ugyanúgy, mint a hibáid is, amikből pedig folyamatosan tudsz tanulni, és a segítségükkel fejleszteni magad. Értékeld és becsüld meg őket, hogy lásd: nem hiába dolgozol ennyit.
Az utolsó tipp pedig az, hogy élvezd, amit csinálsz. Én például mindent, aminek angol az eredeti szinkronja, eredeti nyelven nézek, legyen az film vagy sorozat. De érdemes a Google-n is idegen nyelven rákeresni egyes információkra, hiszen sokkal több találatot ad ki néhány esetben. Ami viszont nálam óriási mérföldkő volt abban, hogy mennyire élvezem és szeretem azt, amit csinálok, akkor jött el, amikor elkezdtem verseket és könyveket olvasni külföldi íróktól eredeti nyelven. Egy teljesen más érzés, mintha csak a fordításokat olvasnám, sokkal személyesebb és meghittebb érzést közvetít. Ha van egy hobbid, akkor érdemes róla idegen nyelven is keresni és nézni tartalmakat, hiszen az internet bőkezű - biztos ad választ, és még tanulni is tudsz vele.
Nem kell fanatikusan rajongani minden egyes részéért a nyelvnek, de ha valamit nem szeretsz csinálni, akkor nem is leszel benne annyira eredményes, mint ahogy te azt elvárnád magadtól.
Végül pedig egy kis kedvcsináló azoknak, akik nem szeretik annyira a nyelveket. Mindegy, hogy reál vagy humán beállítottságú vagy, az idegen nyelvek megtanulásához ugyanannyira kell szerintem a nyelvtani érzék, mint a logika, bárki meg tudja tanulni elég szorgalommal őket. Ez egy olyasfajta tudás, ami tényleg hasznos a jövődre nézve, bárhonnan is közelítjük meg. Nem csak a jövőbeli munkádban lesz hasznos, de a mindennapi életben is nagy szerepet tölt be ez a kompetencia.
Egy-egy pólón lévő jópofa felirat, reklámok, hirdetések a TV-ben és az utcákon, dalszövegek, filmek, sorozatok vagy esetleg versek és könyvek értelmezése eredeti nyelven külön (sőt: különleges!) élményt tudnak nyújtani. Gyakorlatilag az egész életed és világod értelmezésében segít a nyelvtudás. De nemcsak ez a pozitívuma, hanem az önkifejezést és a memóriádat is tudod fejleszteni ezzel. Nekem például (miután elértem egy olyan szintet) sokkal egyszerűbben ment az önkifejezés angolul, mint magyarul. Úgy éreztem, hogy változatosabban és szebben tudom megfogalmazni az érzéseimet és a gondolataimat – igaz, ez egyénfüggő, de szerintem, ha eléggé tetszik az, amit tanulsz, akkor te is így fogsz érezni egy idő után. A memóriádat pedig minden egyes megtanult szóval fejleszted tudat alatt is. Hiszen egy új nyelvet megtanulni csak úgy lehet, hogy ha óriási szókincset is kialakítasz. Nem csak a magyarórai memoriterek, versek és bemagolt szövegek segítik ezt a képességedet, de a szótanulás is.
Sok sikert kívánok a céljaid elérésében a nyelvtanulásban, legyen az egy érettségi vagy nyelvvizsga! Ne feledd: elegendő szorgalommal, akaraterővel és kitartással bármi megvalósítható és elérhető. Ez sem lehet kivétel. Higgy magadban!
Nágel Hanna, 9. b
Comments