Az imádságról - Pógyor Dominik áhítata
- jún. 4.
- 2 perc olvasás
Kérjetek, és adatik nektek, keressetek, és találtok, zörgessetek, és megnyittatik nektek. Mert aki kér, mind kap, aki keres, talál, és a zörgetőnek megnyittatik.” (Mt 7,7-8)
A Szentírás tele van a történetek és tanulságok mellett imádsággal, különösen az Istenhez szóló imádsággal, melyben akár csak egy ember is imádkozik egy egész népért. Gyakran megesik, hogy mikor mi imádkozunk, azt abban a pillanatban szoktuk megtenni, amikor a legjobban szükségünk van az Isten segítségére. Például egy random felelés előtt, egy be nem jelentett dolgozat előtt, vagy stresszes helyzetben, amikor mondjuk késésben vagyunk és szeretnénk időben odaérni, mondjuk ide az iskolába, vagy egy találkozóra stb. Ezekkel az imádságokkal általában a saját helyzetünkön akarunk könnyíteni. Ezzel nincsen semmi baj. De nem csak ekkor lehet imádkozni, sőt: nem csak ekkor kell.
Az imádság, a szó, amit Istennek címzünk, és szeretnénk, hogy ő azt meghallgassa - ha lehet, minél hamarabb - hatalmas erővel bír. Akár hisszük, akár nem. És kihatással lehet a mindennapjainkra. Főleg ha másoknak rosszat akarunk, akkor lehet, hogy cserébe nekünk lesz rosszabb.
Az imádság nem csak saját magunk jóllétére van. Másokért imádkozni még jobb, mint ha magunkért tesszük. Tudjuk is, hogy jobb adni, mint kapni. Másokért imádkozni, másoknak kérni, másokért cselekedni sokkal erényesebb gyakorlat, mint ha magunkat helyezzük mindig a középpontba. Lehet, hogy valakinek még nagyobb szüksége van az imádságunkra, mint saját magunknak. Én ha imádkozom, valahogy plusz energiával tölt fel, főleg ha nem csak magamért könyörgök. Akkor olyan érzés, mintha Jézus még inkább ott lenne az imádságomban, azért, mert
nem csak én vagyok a középpont, hanem mások is fontosak.
És ha ilyenkor nem csak én vagyok a középpontban, hanem áthelyezem a fókuszt más(ok)ra, akkor a válasz, amit várok, vagy a segítség hamarabb elérkezhet az Istentől. Próbáljátok ezt ki ti is!
De nem csak egyedül lehet imádkozni. A közösségbeli imát Isten ugyanúgy szereti. Mert minél több ember imádkozik ugyanazzal a szándékkal, annál erősebb lesz az imádság, és még hamarabb eljuthat hozzánk Istentől a válasz. Ha odafigyelve, egységben és szeretetben mondjuk mi is itt az imádságot nap mint nap, akkor Istennél kéréseink sorra kerülnek, és válaszolni fog nekünk, segíteni fog rajtunk.

Mindezek mellett még számtalan lehetőség van az imádságra, számtalan módon lehet imádkozni, nem is lehet egyszerre felsorolni, mert az "imádság iskoláját" nem lehet kijárni. Mindig van hova fejlődnünk, mindig van mód, ahogyan imádkozhatunk: hosszan, röviden, "szertartás jellegűen" stb. A közös imádságban is és a saját egyéni imáinkban is. A lényeg, hogy az imát mindig szeretettel tegyük, ne másokat utálva, másoknak rosszat kérve. És imáinkban legyen bűnbánat, hálaadás, mert amit Isten egyszerűen adott, azt egyszerűen vissza is veheti; valamint dicsőítés és mások iránti szeretetteljes kérés.
Amit kérek tőletek, hogy nap mint nap imádkozzatok, és ne csak magatokért, hanem másokért is: barátokért, családotokért, ismerősötökért vagy akinek szüksége van rá.
Ezért most imádkozzunk mi is.
Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy…




Hozzászólások